תקן 921 כיבוי אש

מהו תקן 921 כיבוי אש

תקן 921 כיבוי אש הינו תקן העוסק בתגובות השריפה של חומרי בנייה. תקן זה מפרט שורה של דרישות לסיווגים של גימורי פנים של רצפות, תקרות וקירות בהתאם לתגובות השריפה שלהם, ולפי האזור במבנה הו הם מיושמים וייעודו של המבנה. בנוסף, התקן עוסק בדרישות לסיווגים של חומרי פלסטיק, גגות, מסתורי כביסה ועוד בהתאם לתגובות להתפשטות אש ובשריפה. למעשה, הסיווגים עצמם נקבעים בתקן 755, המפרט את אמות המידה ותוצאות הבדיקות הנדרשות לפי זמן, ללא התחשבות בשינויי התכונות של החומר.

למעשה, כל מבנה שמוקם בישראל חייב לעמוד בדרישות תקן 921 כיבוי אש על מנת לקבל טופס 4, וכאמור רמת סיווג האש המחויבת על פי תקן זה, נקבעת בהתאם לבדיקות והניסויים המפורטים בתקן 755 – דרגת התפשטות האש על החומר, הטפטוף ועיוות הצורה שלו, ופליטת העשן שלו. במילים פשוטות, תקן 921 אומר לנו באילו חומרי ניתן לעשות שימוש בהתאם לרמת הדליקות שלהם, מיקומם במבנה וייעודו, כאשר יש דרישה משתנה בין מבנים צמודים קרקע, מוסדות חינוך, רבי קומות וכדומה. כמו כן, יש הבדל בדרישות בין חדרי כניסה ומרפסות, מרתפים וחדרי מדרגות וכן הלאה.

תקן 921 כיבוי אש

כך לדוגמא, עבור מבנה מגורים, יש הבדל בין רכיבים כגון שכבה לא כלואה על הרצפה בתוך יחידת דיור ושכבה לא כלואה על מהלכי מדרגות, וזאת בהתאם לעובי של 5 מ”מ ומעלה או קטן מ- 5 מ”מ. כאשר מדובר בשכבה שעובייה למעלה מ- 5 מ”מ מותר להשתמש בחומרי בעלי סיווג 1. 2. Iא’ בהתאם לסיווגים של תקן 755, וזאת כל עוד מדובר בציפוי בהדבקה מלאה על תשתית אופקית שאינה דליקה, למשל בטון, שעובייה 2 ס”מ לכל הפחות. לעומת זאת, בבנייני משרדים, ישנה התייחסות לשכבה לא כלואה על הרצפה, בפרוזדורים, מעברים ומהלכי מדרגות, בהם מותר להשתמש בחומרים בעלי הסיווג האמור לעיל תחת אותם תנאים, ואולם בתנאי נוסף שמותקנת מערכת גילוי אש או כיבוי אש על פי התקנים הרלוונטיים ולפי הנחיות הרשויות.

לפרטים נוספים על תקן 921 כיבוי אש, לקבלת ייעוץ מקצועי בנושא ולהזמנת שירותינו, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת פרומיגון בטלפון 03-9046041.

השארו מחוברים

אם יש לכם שאלה אלינו, או אם אתם רוצים להתעדכן בכל החידושים בתחום,
הרשמו כאן ואנו מבטיחים לשמור על קשר.