צמנט מותז

צמנט מותז – הגנה על פלדת המבנה בעת שריפה

צמנט מותז הוא אחת משלוש שכבות ההגנה העיקריות שמיושמות על פלדה כמיגון פסיבי בפני אש. אמנם, פלדה הינה חומר חזק ועמיד במיוחד, אולם הוא חומר הרגיש לשינויים קיצוניים בטמפרטורות. כך בעת שריפה עלול החום להגיע לטמפרטורות כה גבוהות, עד שהאלמנטים מהפלדה עלולים להגיע לכלל קריסה, בפרט אם הטמפרטורה מגיעה ליותר מ- 550 מעלות. מובן מאליו שמצבים אלו מהווים סכנה חמורה, הן למבנה עצמו והן לחיי השוהים בו, ולכן יש לדאוג למיגון הפלדה באמצעות חומרים שונים המעכבים את קריסת האלמנטים.

אנחנו ממליצים בפרויקטים שלנו להשתמש בצמנט מותז! ומהו בעצם צמנט מותז?

צמנט מותז כשמו כן הוא, מינרל בעל משקל קל שיש לו יכולות בידוד תרמיות גבוהות. את החומר הזה מצמידים אל אלמנטים מפלדה במבנה על ידי ערבוב שלו עם גבס וכן חומרים שונים המשפרים את חוזק ואת מידת ההדבקות. את החומר הזה מיישמים עם מכונת טיח בהתזה ישירה על אלמנטים מפלדה, כאשר אין צורך בצבע יסוד כשכבה מקדימה. כך מתקבלת שכבת הגנה של עד 240 דקות לפלדה, על ידי שכבה מבודדת מפני אש. יש לציין כי צמנט מותז כמו AD TYPE 5 עומדת בדרישות הרלוונטיות של מכון התקנים הישראלי, רשות הכיבוי וההצלה והגורמים הרלוונטיים. יתרונות טמון במתן חליפות הגנה לפלדה בעלויות יחסית זולות, אך מצד שני החומר אינו בעל חוזק מכאני גבוה, רגיש למכות ונוטה להתפורר. לכן, הנראות החיצונית של צמנט מותז אינה יפה, ולכן רבים בוחרים לכות אותו עם לוח גבס או אלמנט דומה.

צמנט מותז

כאמור, צמנט מותז מונע למעשה את חשיפת הפלדה לאש ולכן מונע את התחממותה לטמפרטורות העלולות להביא לקריסה, עד לזמן מסוים ובהתאם לתקנות התכנון והבנייה המחייבות. בנוסף לצמנט, ישנן שכבות הגנה נוספות שניתן ורצוי ליישם, כגון מיגון בצבע ייעודי התופח בחום המונע קריסה של האלמנט עד ל- 120 דקות.

ניתן להשתמש בלוחות ייעודיים של קלציום סיליקט, אשר מבודדים ונותנים מיגון גם הם מחום השריפה.

לפרטים נוספים בנושא, לקבלת ייעוץ מקצועי ולהזמנת שירותינו, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת פרומיגון בטלפון 03-9046041.

השארו מחוברים

אם יש לכם שאלה אלינו, או אם אתם רוצים להתעדכן בכל החידושים בתחום,
הרשמו כאן ואנו מבטיחים לשמור על קשר.