מיגון ממ”ד

מיגון ממד ואיטומו

כחברה המובילה בניהול פרויקטי מיגון אש, אנחנו עדים לשאלות בנוגע לאיטום הממ”ד – האם צריך איטום מיוחד? מהם החומרים לאיטום? ואיך ממגנים אותו מאש
כפי שידוע לכם, ממ”ד, מרחב מוגן דירתי, הוא מעין מקלט בדירות מגורים בעל שטח של תשעה מ”ר לפחות. תפקידו הוא לגונן על השוהים במבנה מפני התקפות אוויר וטילים, שמפאת קוצר הזמן אינן מאפשרות הגעה למקלט מרגע ההתראה. הממ”ד מספק הגנה מפני חומרי נפץ רגילים, גזים רעילים וחומרים כימיים, ביולוגיים ורדיואקטיביים באמצעות מסנני אוויר ייעודיים.

לפי חוק ההתגוננות האזרחית יכלול ממ”ד בכל בנייה חדשה, לא רק בדירות אלא גם במבני מגורים (מרחב מוגן קומתי) ובמוסדות (מרחב מוגן מוסדי). בין היתר, מיגון ממד כולל צינור אוורור, חלון עמיד בפני הדף ועמיד לגזים, ודלת אטימה מפני גזים והדף. בתוך כך, כל פריט חייב לעמוד בתקנות פיקוד העורף ובתקנים של מכון התקנים הישראלי, החל בעובי הקירות שחייבים להיות עשויים מבטון מזוין דרך כיוון פתיחת הדלתות, ועוד. מיגון לא תקין עלול לעלות בחיי אדם.

מיגון ממ"ד

איטום כחלק ממיגון ממדים

כאמור, מיגון ממדים נדרש להיות גם כנגד גזים רעילים מסוגים שונים, בעיקר עקב התקפות שאינן קונבנציונאליות. לסוגיה זו יש פתרונות שונים כגון האפשרות להתקנת מסנן אוויר, המאפשר בין היתר שהייה ארוכה, ומה קורה עם מיגון ממ”ד בנוגע למיגון אש? יש לדאוג לאיטום הולם בהתאם לדרישות תקן 4577 העוסק באטימות של ממדים. אחד הנושאים המרכזיים באיטום קשור לקדחים המבוצעים בקירות הבטון, אשר דרכם עוברים כבלים וצנרת מסוגים שונים, כמו כבלי חשמל, תקשורת, מיזוג אוויר וכדומה. על מנת למנוע דליפה חלילה של גזים אל הממד מחללים אחרים במבנה, פנימיים או חיצוניים על מנת לאטום את החללים , אנחנו ממליצים להשתמש במערכת אטימה MCT, שבה מעבירים צנרת וכבלים בקטרים שונים. מדובר במערכת העומדת בכל דרישות פיקוד העורף לממ”דים, לרבות עמידות בפני אש ועשן לשעתיים, וניתן להתקינה באופן נוח ומהיר בקירות ובתקרות של מרחבים מוגנים.

מערכת זו נותנת פתרון מצוין למעברים שגודלם מעל 4 צול וכן למצבים נוספים כמו מרחק הקטן מ- 45 ס”מ בין מעברים, וכאשר המעבר פונה לחלל שמחוץ למבנה. היא מורכבת מחלקים שונים כגון אטמים לצנרת וכבלים בקטרים שונים, אטמים למילוי החללים שבין הכבלים, מסגרות, מערכת לחץ פנימי ועוד. כמו כן, במידת הצורך ניתן ליישם חומר משחתי ייעודי כדוגמת “איטומד”, בעל אישור פיקוד העורף. זהו חומר המיושם בהזרקה שמתקשר אל הצנרת מצד אחד ואל הבטון מצד שני, ומקנה למעבר עמידות גבוהה.

לפרטים נוספים על מיגון ממד ואיטומו, לקבלת ייעוץ מקצועי ולהזמנת שירותינו, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת פרומיגון בטלפון 03-9046041.

השארו מחוברים

אם יש לכם שאלה אלינו, או אם אתם רוצים להתעדכן בכל החידושים בתחום,
הרשמו כאן ואנו מבטיחים לשמור על קשר.