חומר מעכב בעירה

אודות חומרים מעכבי בעירה

חומרים מעכבי בעירה הינם חומרים המשמשים להפחתה או לעיכוב בעירות ודליקות, וזאת על ידי פעולה כימית מסוימת. על מנת למנוע שריפות ולהקטין את תוצאותיהן, כל מבנה המוקם בישראל חייב לעמוד בדרישות תקן 921 על מנת לקבל טופס 4. מדובר בתקן רשמי שבו מוגדרת רמת סיווג האש של חומרי הגמר במבנה, כגון עץ, צבע, טיח וכדומה, וזאת בהתאם למיקומם.

לכל חומר יש סיווג אש ספציפי בהתאם לניסויים שנערכים לפי תקן 755, והם שמגדירים את דרגת ההתפשטות של אש על פני החומר, עד כמה הוא מתעוות בשריפה, עד כמה הוא מטפטף, ועד כמה הוא פולט עשן. אם לחומר מסוים יש סיווג אש נמוך מהדרוש, ישנה אפשרות לשדרג אותו על ידי הוספה של מעכבי בעירה ייעודיים עבורו. מטבע הדברים, בענף הבנייה קיימים סוגים שונים של מעכבים בהתאם לסוגי החומרים והסיווגים הנדרשים מהם בתקן. על חומרים אלו נמנים בין היתר חומר מעכב בעירה לשטיחים ובדים, חומר מונע בעירה בהספגה בעץ ליישומים חיצוניים ופנימיים, לכות שקופות מעכבות בעירה לעץ, צבעים תופחים, ועוד.

חומר מעכב בעירה

איך עובד חומר מעכב בעירה?

חומר מעכב בעירה “מטפל” באחד או יותר מהרכיבים המאפשרים התקיימות שריפה, שהינם נוכחות של חמצן, דלק, חום ותגובה כימית בשרשרת. כאשר חומרים מוצקים נשרפים הם מתפרקים למולקולות ומשתחרר גז שמתרכב עם החמצן בתהליך בעירה, ולכך מצטרפים אטומים שונים הגורמים לשחרור והיווצרות של פחמן דו חמצני העלול להוביל למחנק. חומרים מעכבי בעירה מטפלים כאמור באחד או יותר מהמרכיבים הבסיסיים, בין אם באמצעות תגובה כימית שמקטינה את הבעירה, או באמצעות יצירת הפרדה.  לדוגמא, ישנו מעכב בעירה המפריע לתגובה הכימית של הלהבה, בזכות חומרים המתרכבים עם הגזים הדליקים, והם מצויים לא פעם בבדים ופלסטיק. כמו כן, ישנם חומרים מתנפחים היוצרים שכבה מבודדת וישנן שיטות נוספות. בתוך כך אחד הדגשים החשובים שיש לשמור עליהם הוא כל הקשור לשחרור גזים רעילים בפעולתם של חומרים מעכבי בעירה, וישנן הנחיות ברורות לכך בתקן.

לפרטים נוספים בנושא, לקבלת ייעוץ מקצועי ולהזמנת שירותינו, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת פרומיגון בטלפון 03-9046041.

השארו מחוברים

אם יש לכם שאלה אלינו, או אם אתם רוצים להתעדכן בכל החידושים בתחום,
הרשמו כאן ואנו מבטיחים לשמור על קשר.