איטום מרחבים מוגנים

פיקוד העורף וכן גופים צבאיים וביטחוניים אחרים מחייבים כי אזורים מסוימים, מוגדרים, בכל מבנה יהיו בעלי יכולת לעמוד הן בפני פיצוצים והדף והן בפני חדירת חומרי לחימה כימיים / ביולוגיים שונים.

מתן מענה מתאים לדרישות אלה מחייב שימוש במערכות בעלות עמידות גבוהה ביותר, כגון מערכות האטימה של חברת MCT . אלה מאפשרות העברת כבלי חשמל או צנרת בכל קוטר דרך קירות ותקרות המרחבים המוגנים באופן מהיר ונוח תוך מתן מענה לכל הדרישות של פיקוד העורף וכן עמידות בפני אש ועשן ל- 120 דקות.

לצורך איטום פתחים בקוטר של עד 100 מ”מ, בקירות פנימיים, ניתן במקרים מיוחדים לאטום את הפתחים על ידי יישום חומר משחתי מאושר פיקוד העורף ומכון התקנים הישראלי, כדוגמת “איטומד”.

כיצד מבוצע איטום ממ” ד

כידוע, הממ”ד – מרחב מוגן דירתי – נועד להגן על השוהים במבנה מפני התקפות טילים והתקפות אוויר. החדר המוגן מספק לאנשים הנמצאים בו הגנה מחומרי נפץ רגילים, וכן אטום בפני חדירה של גזים רעילים הנובעים מהתקפות באמצעים לא קונבנציונליים, עם אפשרות להתקנת מסננים המגנים מחומרים רדיואקטיביים, כימיים וביולוגיים. ישנן הגדרות ברורות לבנייה של ממ”ד בתקנות ההתגוננות האזרחית משנת 1990, ולמעשה פיקוד העורף וגופים אחרים מחייבים כי אזורים מסוימים בכל מבנה יעמדו בהגדרות אלו.

בין היתר, התקנות עוסקות בכל הקשור למיזוג האוויר, החשמל, מתזים, תקשורת ועוד, וקיים דגש רב על איטום ממ ד משאר האזורים במבנה. אלו חללים שבעת מתקפה עלולים להזדהם, ולכן יש לדאוג לאיטום נאות ואף מוחלט בהתאם לדרישות המפורטות, בעיקר בתקן 4577 העוסק באטימות של מרחב מוגן.

המענה לאיטום ממ”ד

מטבע הדברים, הממ”ד מקושר לחללים פנימיים וחיצוניים אחרים במבנה, שכן מגיעים אליו כבלי תקשורת, חשמל, צנרת ועוד. באופן כללי ישנם שני סוגים של פתרונות לשמירה על איטום נאות במעברים : הראשון והמקובל בשוק הוא מערכות אטימה MCT המאפשרות להעביר צנרת או כבלי חשמל בכל הקטרים דרך תקרות וקירות של ממ”דים בצורה מהירה ונוחה, תוך עמידה בכלל דרישות פיקוד העורף ודרישות לעמידות בפני עשן ואש לשעתיים.

מדובר במערכת שעברה את אישור מכון התקנים, ובעלת אישור מטעם פיקוד העורך, המגיעה בקטרים שונים ונדרשת לרוב במצבים שבהם פתח המעבר גדול מארבעה צול. כמו כן היא נדרשת כאשר הקדח אינו פונה לחלל פנימי במבנה אלא החוצה, ובמצבים נוספים כגון מרחב בין קדחים הקטן מארבעים וחמישה ס”מ. המערכות מורכבות בין היתר ממערכת לחץ פנימית, אטמי כבלים וצנרת בקטרים שונים, מסגרות בגדלים שונים המקובעות ביציקה או לקיר קיים, ואטמים הממלאים את החללים שבין הכבלים.

השני, השמור למקרים מיוחדים, הוא יישום חומר משחתי כמו “איטומד” המאושר גם הוא על ידי פיקוד העורף. בחומר זה ניתן להשתמש בין היתר לאיטום מעברי כבלים, צנרת מיזוג אוויר, מתזים וכדומה, תוך שהוא מתקשר אל הבטון מצד אחד ואל הצנרת מצד שני, ומקנה לקדח עמידות גבוהה. את החומר הזה מיישמים בהזרקה.

לפרטים נוספים על איטום ממ ד, לקבלת ייעוץ מקצועי ולהזמנת שירותינו, הנכם מוזמנים ליצור קשר עם חברת פרומיגון בטלפון 03-9046041.

השארו מחוברים

אם יש לכם שאלה אלינו, או אם אתם רוצים להתעדכן בכל החידושים בתחום,
הרשמו כאן ואנו מבטיחים לשמור על קשר.

מוצרים נוספים

מעכבי בערה

מעכבי בערה

שדרוג סיווג אש לציפויים רצפות תקרות באתרים בהתאמה לת"י 921 ו 755
קרא עוד

מיגון תעלות

מיגון תעלות

ביצוע עטיפת תעלות בהתאם לדרישות ת"י 1001 ביריעות קרמיות או לוחות תקניים
קרא עוד

איטום מעברים

איטום מעברים

ביצוע איטום מעברים לאש ועשן בקירות ותקרות אש ובתפרי התפשטות
קרא עוד

מיגון פלדה

מיגון פלדה

ביצוע מיגון לאלמנטים מפלדה בהתזה צמנטית, צבע או לוחות יעודיים בהתאם לתקן 1733 ותקינה בין לאומית
קרא עוד